Организатори

Банер
БългарскиEnglish
Основни акценти на "Компютърно пространство" 2012 ПДФ Печат Е-мейл
четвъртък, 13 Септември 2012 11:40
Тази година в рамките на фестивалната част на 24-то издание на "Компютърно пространство" ще се състоят множество интересни семинари, изложби и уъркшопи. 

Сред акцентите в програмата ще бъде специализираният семинар за компютърна анимация, в който ще вземат участие няколко световноизвестни имена от света на 3D изкуството.

Във връзка със семинара по компютърна анимация тази година ще има и друг семинар на тема "Разработка на персонажи". В него ще участват Никола Дечев и Мартин Пунчев.

Никола Дечев е фрийланс 3D артист и графичен дизайнер с множество награди и признания в областта на компютърната графика. Работи активно в сферата на рекламата. Той ще разкаже какво е нужно за създаването на цялостен проект, къде е границата между лично творчество и изискване на клиентите по време на работа, както и какви технически похвати се използват в професионалната сфера. Всичко това ще бъде онагледено с множество графики и видео демонстрации. 

Мартин Пунчев е фрийланс 3D артист, специализиран в областта на разработка на персонажи. Работил в българското гейм студио "Masthead Studios" по масовата онлайн ролева игра "Earthrise". Мартин ще засегне подробно процеса по създаване на персонажи за компютърни игри и филми - от скици, през различни вариации и концепции (анатомия по въображение, използване на цветове и форми) до завършени 3D модели. 

Изключително интересна ще бъде лекцията, свързана с "3D Mapping" технологията.
Марин Петков от MP Studio ще представи примерни проекти на студиото, ще поговори за развитието на технологията и ще направи демонстрация върху декор. 

Както всяка година, и през това издание ще бъдат представени някои от най-добрите чуждестранни проекти, участващи в конкурсната част на Компютърно пространство 2012. 

Друга важна част в тазгодишната програма ще бъде семинарът, посветен на компютърна графика. Той ще включва традиционни и съвременни теми като дизайн и изработка на шрифтове, лого дизайн и съвременна реклама, дизайн на корици на книги, както и създаване на декоративна хартия. Няколко са артистите, които ще водят презентации и уъркшопи тази година. Те са млади представители на този бранш и изключително известни в средите на уличното изкуство и графичния дизайн.

Ивайло Недков - известен oще като Arno - е графичен дизайнер и илюстратор, част от студио “Four Plus” и street art проекта "Trash Lovers". Той ще говори за комбинирането на типография и илюстрация в консистентно изображение и ще сподели примери от собствената си работа. Уъркшопът към лекцията ще бъде посветен на буквите като графични елементи и носители на визуална информация. 

Косьо Кокаланов - известен като Spit - е млад специалист в областта на графичния дизайн, занимава се с калиграфия и употребата й в съвременния графичен дизайн. Работи във водеща рекламна агенция, част е и от street art проекта "Trash Lovers".

Николай Петров - известен като Flak. Той е част от сдружение "140ideas", млад артист и калиграф. Тази година той ще води уъркшоп на тема "Ебру - изкуство или магия" или още "Ебру върху хартия". Ебру е едно от най-древните изкуства и се използва за украса и декорация в писма и на книги. Магията е както в процеса на създаване, така и в процеса на прехвърляне на творбата върху хартия.

Светослав Симов e шрифт дизайнер и собственик на едно от най-популярните дигитални тайп фаундрита (type foundry) - FontFabric. Това е сдружение, създаващо безплатни и платени шрифтове за нужните на графичния дизайн, лого дизайна и рекламата. Лекцията му ще засегне темата за "Кирилизацията на шрифтовете" т.е. добавяне на кирилска азбука към вече съществуващ шрифт с базова латинска азбука, какви са предимствата и недостатъците на кирилизирания шрифт, както и важността на геометрията в изграждането на едностилни букви в различни азбучни системи. 

И тази година важно място в програмата ще заеме семинарът по фотография, който ще се състои от няколко събития.

Едно от тях ще бъде посветено на аналоговите и цифровите фотографски филтри, и тяхното въздействие върху изображението.

Николай Трейман - управител на фотографско студио „Братя Трейман“ ще говори за аналоговите филтри.

Даниел Йорданов ще засегне модерната страна на фотографията като разкаже повече за обработката на изображения чрез цифрови фотографски филтри, както и за използването на някои известни плъгини, използвани от потребителите на Adobe Photoshop – Tiffen Dfx, Nik Software, Topaz Labs.

Кеворк Ванлян от фотографско студио „Братя Трейман“ ще проведе двудневен фотографски уъркшоп, в който всеки посетител ще може да заснеме и прояви снимките си върху специална сребърна фотографска хартия. По този начин всеки участник ще се докосне до магията на качествената портретна фотография от 20 век. 

Друг специализиран семинар ще бъде посветен на трите аспекта на медийната грамотност - интелигентно търсене в интернет, критерии за оценка на информацията и техники за манипулация на информацията.

Не на последно място,  всички посетители ще имат възможността да разгледат изложбата на Мая Бочева (позната като Уики) и да се запознаят отблизо с творчеството й, което включва илюстрации за личния й проект „Туй-Онуй“, както и множество други световни заглавия и приказки.

Ако имате интерес в някоя от изброените теми и желаете да представите вашите проекти, моля, свържете се с нас, за да ви включим в програмата.

Семинарите, уъркшопите и изложбите ще се проведат на 26-27 октомври 2012г. в Чешки център и Унгарски културен институт. Молим всички желаещи да посетят събитията да изпратят имейл с тема „Регистрация за Компютърно пространство 2012“ , 3 имена, професия и телефон на  Е-мейл адресът e защитен от спам ботове. . Всеки регистриран ще получи покана, която позволява посещаване на Церемонията по награждаването, както и на всички събития.

Анкети

Какви лекции бихте искали да има във фестивална част?

Програма

Свали
.pdf версия

Събития

26-27.10.2012
Семинари
Уъркшопи
Изложби
Инсталации

28.10.2012
Церемония по награждаването